1.12.2010 - Takže dnes výpadek na curve2.kavky. Zjistili jsme, že tam dělají nový TV rozvod a nikdo nám nenahlásil výpadek. Včera jsme naplánovali "výlet na opravu do Kralic" a dnes se k tomu přidal pokus o opravu Miletína. Miletín se nepovedl, byť King chtěl být hrdina a vylézt ve vánici na střechu. Skončil hned za žebříkem a vzdal to. Kdyby sroloval z hřebene, tak by ho Cec s Montym dole rozhodně nechytili. Jediná šance by byla uhnout, aby nás nepolámal.
Poté jsme pokračovali adrenalinovou jízdou do Kralic, bohužel všechny zkratky byly už zaváté. Hlavní silnice na tom byly o něco lépe. Ale ty k vesnicím, super cesta mezi poli. Na silnici tak 10+ cm sněhu. A to všechno kvůli tomu, abychom zjistili, že na jedné části sítě, kde jsou připojeni tři lidé přes jedno ap, udělal jeden na switchi smyčku a druhý smazala ap (byť se k tomu nechtěl přiznat). Monty ještě večer opravil mailserver, který přestal přebírat maily k odeslání. Bezva den.
2.12.2010 - Protože dopoledne vysvitlo sluníčko (co na tom, že bylo -8), tak se King, Monty a Cec vydali opět do Miletína. Po příjezdu na místo, bylo nutno nejdříve přehodit střechu provázkem se zátěží (Montymu se to po cca 30ti minutách snažení povedlo). Potom jsme přetáhli lano a hrdinný King mohl lézt nahoru.
Na střeše bylo cca 50 cm nafoukaného sněhu, moc si to užíval a říkal něco ve smyslu "že se na to nevy...." a taky "dopr.... Dalík tu neutáhl krabice, ještě že do nich nenateklo". Po cca 20ti minutách mrznutí na střeše byla oprava hotova a mohl dolů. No a jak jinak, než stylově po zadku.
3.12.2010 - Dopoledne nám "zpříjemnilo" zasmyčkování switchů v ulici 17. listopadu, takže byl rychlý výjezd. Díky tomu byl kratší výpadek v celé síti. Switche musí být vyměněny, jsou již objednány náhrady. King s Cecem poté ještě připravili kabeláž pro pondělní montáž UPS na Zeusovi.
4.12.2010 - Dnes byl spuštěn do ostrého provozu projekt KHnetGSM.
King za odborného vedení Ludvy namontoval nový přístupový bod Horse. Jeden 2.4GHz access point a dva v pásmu 5GHz.
5.12.2010 - Čmoud opravil nefunkční AP v Uhl. Janovicích (přetržený kabel) a Křečovicích (zásek)
8.12.2010 - Monty, Cec a King zapojili novou UPS na Neptunovi a provedli první část reorganizace racku. Bohužel to bylo spojeno s cca dvacetiminutovým výpadkem. Vše kromě Neptuna a návazných AP a PanelNetů jelo přes zálohu, sice pomalou, ale jelo.
9.12.2010 - parta HIC ve složení King, Monty a Cec vyměnila Alcomu (rádiový spoj v pásmu 10GHz) mezi Žandovem a Onomyšlí. Vcelku se jim to podařilo, jenom na věži Žandov si spletli směry a netrefili se do správné antény. S pravděpodobností 50% se stoprocentně zaměřili na spoj na Obilu. Tím tedy odřízli na krátkou dobu i Uhlířské Janovice. Po nápravě tohoto politováníhodného omylu ovšem zjistili pravý důvod, proč nebyl v silném dešti spoj do Onomyšle stabilní - kdysi před těmi X lety si někdo spletl polarizace a na každé straně byla jiná ... je až s podivem, že to vůbec fungovalo. Tato úprava je první částí změn v této zeměpisné oblasti, kdy konečný stav bude takový, že kolečko obila - onomyšl - miletin - nepoměřice bude postaven na profesionálních rádiových pojítkách s kapacitami vyššími než 32Mbit.
10.12.2010 - 20.12.2010: asi se nic nedělalo ... kdo ví?
21.12.2010 - pokus o vylepšení elektřiny na Marsu. Na večer proběhlo přepojení všech zařízení na nový záložní zdroj - APC, řada SMT. To by bylo ještě v pohodě, kdyby nebylo nutno ještě nějak tu UPSku řídit. Již dříve nám bylo divné, že přes sériový port nekomunikuje. Dost nás zmátlo, že v tom portu nefunguje ani teploměr - ale jak jsme zjistili později, zjevně je vadný. No, ale to jsme nevěděli, takže jsme pořídili i speciální kartu se dvěma RS232 porty, která se strčila do serveru v momentě vypnutí. Jenže přišel první šok - linux 2.6.32 ji neznal, MOSchip MCS9865 je zjevně docela nový, byť naprosto kompatibilní s těmi běžnými ... Takže probíhaly pokusy o kompilaci modulu ovladače. Jenže ani jedna verze nefungovala, byť v systému port správně přibyl. To, že se nejmenoval ttyS ale ttyD se dalo ještě přežít, ale to, že UPSka stále nekomunikovala již ne. Poslední stéblo záchrany byla jedna podprahová informace z internetu - zvýšení limitu na počet sériových portů v systému. Sice na rozum to moc nešlo (limit byl 4 a fyzicky existovali 2 integrované a 2 na té nové kartě), ale zkusilo se to. Jenže to se nemělo stát - je totiž nutný reboot systému. A jádro to nepřežilo, parametr 8250.nr_uarts způsobil absolutní nefunkčnost, v podstatě se ani nenabootovalo. Přitom na dvou jiných serverech je tento parametr v pořádku ... a dokonce tam lze napsat vyložený nesmysl, jádro ho prostě ignoruje. Bohužel ne na Marsu. A jelikož to bylo o půlnoci, již se s tím nedalo nic dělat a museli jsme počkat na ráno. Czernobyl si s tím nějak poradil, s montym na telefonu. Jenže - i bez toho parametru nechtěl nastartovat, když byla karta zastrčená ve slotu. Přitom předtím to nastartovalo správně ... a modul ovladače prokazatelně fungoval. Ale všechno dohromady v okamžiku startu prostě ne a ne. Takže se karta vytáhla a nastartovalo se tak nějak dočasně, jak to windowsák Czernobyl zvládnul.
Teprve druhý den odpoledne jsme zkusili to dodělat. Výsledek je ten, že server funguje správně, ale UPS prostě komunikovat nehodlá. A pak přišel šok - pomocí strýčka Googla Ludva našel informaci, že jsme šťastní majitelé nového modelu UPSky - v předchozím odstavci zmíněný typ SMT. A tyto nové "SM" nemají standardní (tedy z pohledu APC) komunikační protokol a opensource software apcupsd to nepodporuje. A zjevně asi nikdy nebude.
Následoval pokus o připojení USB kabelem. Na první pohled vše v pořádku, UPS je v systému vidět, se softwarem komunikuje. Ale dalším šokem jsme zjistili, že pouze na úrovni Back-UPS - tedy té nejméně inteligentní UPSky od APC. Nejenom, že nejdou ladit naprosto žádné parametry (např. citlivost, testy, kalibrace), ale i online management toho neukazuje moc. V podstatě jenom stav (online, on battery), procento nabití baterie a dobu výdrže v minutách. Ale zbytek prostě chybí - nelze zjistit vytížení, hodnoty napětí, teplotu, prostě nic.
Takže Ludva opět hledal a stav komunikace po USB byl správně. Prostě to tak je a bude ... K těmto UPSkám se MUSÍ zainvestovat ještě řídící karta. Tzv. SmartSlot v ceně přes 5 tisíc korun ... Existuje ještě zjednodušená karta AP9620, pomocí které lze již komunikovat starším protokolem jak po RS232, tak po USB. Sice stojí jenom okolo tisícovky, ale zatím není nikde dostupná. Zjevně je to novinka vytvořená na základě nadávek odběratelů.
Závěr je tedy tento: proč jsou proboha nejrozšířenější záložní zdroje od APC, když jsou možná nejdražší a přitom nejpitomější? Ani sériové kabely nejsou standardní, na to se nadává už spoustu let - když se použije normální kabel, UPSka se naférovku a natvrdo vypne ... docela fajn zjištění, když to člověk nečeká. A teď k tomu přibyla i nutnost dalšího zařízení, které se musí koupit aby UPSka vůbec k něčemu byla. Managerům firmy APC bude zvonit v uších ještě na Tři Krále, jak Ludva nadával!
22.12.2010 - 27.12.2010 - asi se jenom chlastalo.
28.12.2010 - nebyl by to vánoční čas, kdyby nebyl výpadek proudu. Tentokrát skoro nachlup v poledne, oblast okolo masarky. Nehlášený skoro půlhodinový výpadek. Na poště to prý věděli, ale jenom proto, že se tam náhodou objevil pracovník ČEZu asi půl hoďky před vypnutím. My to ovšem nevěděli a zjevně ani nikdo jiný.