- Monty dopatchoval, přepatchoval a proměřil optiku z Neptuna až na Hadese (spousta spojů, svárů, patchkabelů a převěsů v cestě). Máme zapojeny 4 vlákna a očekávají se switche společně s novým hardwarem serveru, aby mohl být Neptun přepojen na optiku. 150 Mb/s do zbytku KHnetu už bývá ve špičkách málo.
5.3.2011 - Monty a Ludvik vyměnili switch v 17. listopadu 116, který dělal problémy (a po včerejším extempore s elektřinou nefungoval vůbec) a při té příležitosti uklidili nehorázný bordel, který nadělali naši připojovatelé jak v rozvaděči v kabelech, tak pod ním.
6.3.2011 - Cec s Kingem se pokusili zprovoznit nový panelnet Mispule2. Fungovalo to skvěle, ale data to nepřenášelo. U datového spoje dost podstatná závada. Po několikahodinovém zkoumání se montáž odložila na pondělí. Prostě to nejelo ... přitom to chvíli předtím Monty konfiguroval, tedy to fungovalo.
7.3.2011 - dodělán panelnet mispule2. Nakonec se zjistilo, že byla vadná ethernetová průchodka u boxu iPoynt. Je tam externí vodotěsná RJ zásuvka s malým kabelem. A byl tam přehozen modrý drátek se zeleným ... tedy nejenom, že je záhadou, že to vůbec jelo (nefungoval jenom ethernet, rádio bylo ok), ale ještě větší záhadou je, že se to projevilo až s delším kabelem na místě. Monty to konfiguroval s kratším ...
9.3.2011 - monty s ludvou si udělali výlet do Prahy. Bylo malé školeníčko a předváděčka nového gigabitového spoje E-Band. První šok nastal, když jsme zjistili, že přednášející má společně s osazenstvem fy Atlantis přesilovku nad posluchači (3:2). Druhá rána do hlavy bylo zjištění, že ač je přednášející odborník na slovo vzatý, byl to Američan ... ale i tak o khnetu věděl pamatoval si naše problémy. Takže ač jsme trochu rozuměli, nebyl to žádný zázrak. Něco s tím budeme muset udělat. Několik nových vědomostí jsme získali - konečně víme, proč neexistuje převodní tabulka mezi RSSI ve voltech a v decibelech. On je každý kus trochu jiný, extra laděný. A díky tomu se také nedá spočítat přesně, jaký signál by člověk měl naladit. Prostě musí mezi bočními laloky najít ten nejlepší, děj se co děj. Zajímavá informace je též to, že je to spoj na první vrstvě, tedy fyzické, drátové. A nekvalita signálu přiváděná na datový port tedy může ovlivnit kvalitu přenosu po rádio. Druhá dobrá informace je, že nové verze mají vymakanější držák, lze ladit jednou rukou. A také datový port je SFP, tedy tam lze strčit i optiku. Trošku špatný byl požadavek na dobré odjištění všech kabelů proti přepětí ... přepěťovka na napájení s N konektorem vyjde na $300
10.3.2011 - ludva s montym navštívili Žandovskou rozhlednu. Bylo jednání s majiteli ohledně úprav kvůli pronájmu pro Vodafone. Nejdůležitější informace (kromě jedné tajné) byla, že konečně bude fungovat klimatizace. A také bude vylepšena elektřina, takže už to snad nebude padat jak hrušky. A možná tam bude i centrální dieselagregát.
12.3.2011 - ludva si střihnul sobotní směnu. Bylo nutné překonfigurovat páteřní spoj mezi servery Zeus a Kix. Stávající stav, kdy byl kix spojen se zeusem dvěma optickými vlákny (zálohovanými laserem) byl změněn tak, že se doprostřed vložil další switch v serverovně Hades. Takže topologicky je to sice v podstatě stále stejně, ale už je možnost přes Hadese napojit pár dalších věcí, které budou tím pádem přímo na dvougigabitové páteři. Switch je možno osadit až 12 optickými moduly. Zatím se tam přesunulo primární připojení serverovny jako takové a mediaserveru. Dále se tam plánuje připojení dvou vláken z Neptuna (tam bude opět velká změna, ale o tom zase někdy jindy).
Další provedenou změnou byl upgrade firmware hlavních switchů na Kixovi a Zeusovi. Původní firmware trpěl občasnými problémy, kdy se znepřístupnil management (a většinou to zároveň znamenalo přerušení provozu, byť ne vždy). V nové verzi by to mělo být opraveno. Tak uvidíme. Upgrade byl složitější, neboť přechod mezi těmito dvěma verzemi nebyl úplně přímočarý, nová nesnesla starou konfiguraci, musela se vytvořit načisto nová. A to se dělo v testovacích prostorech u ludvy - na pravé polovině letiště.
Poslední dnešní změnou byla výměna jednoho z disků v databázovém serveru Ares. A to toho, co jsou na něm uložena data zálohovacího FTP. Výpadky elektřiny mu asi nedělaly dobře. I když je server na UPS ... Ale alespoň je tam více místa, původní disk byl 250GB, nový je 1TB (tedy čtyřnásobná kapacita).
Zároveň kluci z Marsu doladili spoj na nový panelnet mispule2. Ukázalo se totiž, že není vhodné při stavbě spojů věřit mapám. Jedna parta to namontovala na správný dům, ale ta druhá to namířila o dva vedle. Všichni to měli správně ale přitom blbě. Je s podivem, že to vůbec jelo tak dobře, jak to jelo. Zjevně existuje jenom jeden mapový zdroj - ty čtyři domy má špatně jak Seznam s Atlasem, tak Google.
18.3.2011 - první letošní deště a hned problém. Napršelo nám do spoje panelnetu masarka3. Ví bůh jak je to možné ... ale king s cecem ho okamžitě vyměnili (resp anténu s kabelem).
20.3.2011 - neděle znamená Na-střeše-dělat. King s ludvou připravili nový spoj pro Krétu (kde bude zítra komplexní výměna a vylepšení) na střeše masarky. bylo by to rychle, kdyby ludva nezvoslil přípravu IP adres a kdyby starší Allied Telesyn switch uměl nastavit na portu PVID menší než 1000.
21.3.2011 - vrhli jsme se na renovaci přístupového bodu Kréta. Hlavní montparta ve složení Cec, King a brigádník Suchari se na střeše nenudila. Musela se vyměnit nejenom elektronika (už to není jenom jedno zařízení, ale dvě) v pěkné venkovní krabici, ale i přeorganizovat stožár. Navíc tam jsou totiž dvě nové sektorové antény v pásmu 5GHz, nový páteřní spoj směr Masarka (kapacita cca 100Mbit), starý páteřní spoj na Olivu byl také vyměněn (tedy trochu větší anténa než předtím) a též navíc je spoj na malý panelNET v sousedství. Při dolaďování konfigurace (je tam totiž hotspot) se ovšem zjistilo, že interní kabeláž na Krétě je v naprosto hrozném stavu, takže to prodloužilo dobu prací docela výrazně. Tak po různu totiž některé kabely buď fungovaly, nebo nefungovaly ...
Ještě zbývá výměna na straně Oliva, aby bylo dokončeno kolečko Kix - Oliva - Kréta - Masarka. Což nejenom podstatně zvyšuje kapacitu na Krétě, ale zároveň vylepšuje spolehlivost. Celé kolečko totiž krásně vytáhne přes 80Mbit/s.