Aneb co děláme a co ostatní dělají nám ...
1.6.2011 - odpolední bouřka. Tedy nejde elektřina ... sice naštěstí se to netýká Kutné Hory, ale zato snad všech okolních vesnic. A to jak na sever, tak na jih. Chjo ...
Odpálený switch na fulda2 (je tam nový, ani ne dva týdny) po zásahu bleskem. To samé vypadá na kavkách, možná switche, možná vadný port na mikrotiku. Pravděpodobně i v Onomyšli switch v čudu.
2.6.2011 - opravy po včerejšku. King s brigádníčkem homi sucharim vyměnili switche na Kavkách a Fulda2. Plus wifi kartu přístupového bodu Úmonín. Zvlášť u fulda2 a úmonína to naštvalo, neboť ty zařízení tam byly v podstatě jen pár dnů. Monty s Kraťasem opravili Onomyšl. Opět se tam vypálil port na jednom ze switchů.
4.6.2011 - sobota. to by bylo, ale nějaký problém nebyl. Tentokrát něco na mašince. Cec pro jistotu vyměnil hlavní switch, ten starý ovislink už asi nebude zdravý. Tímto zápiskem též děkujeme jednomu z uživatelů za silně nepříjemné telefonáty. Je zajímavé, že ač věčný neplatič, tak potřebuje internet k výdělečné činnosti ... (evidentně hraní pokeru)
5.6.2011 - neděle, plánovaná práce. Ludva s Montym a Kingem předělávali node Neptun. V plánu bylo přesunutí serveru do sklepních prostor, neboť nahoře mu bylo trochu teplo (a už byl hardwarově i softwarově za zenitem). Nyní je tedy server opravdu serverem ... s procesorem Xeon X3440, v serverové desce Intel, s kvalitní síťovou kartou. Do zbytku sítě je připojen tzv. trunkem tří gigabitových síťových karet přes nový switch který řídí hlavní optickou páteř této oblasti. A to byla druhá hlavní práce, co nás čekala - konečně připojení na optické sídlištní kabely. Do teď měl neptun pouze dva 150Mbit spoje na masarku a mars. Nyní je dvěma optickými vlákny připojen do serverovny Hades a druhými dvěma nahoru na střechu, kde jsou další dva switche starající se o zbytek spojů - obila a ostatní páteřní spoje, access pointy a také uživatelské switche v jednotlivých vchodech. Spoje Ceragon na masarku a mars tam také zůstaly, ale zatím nejedou díky záhadné chybě.
Výpadků ani moc nebylo. Do poslední chvíle jsme drželi funkčnost starých spojů. Jenom Obila na tom nakonec byla asi nejhůř - sice výpadek nulanula nic, ale její záložní 5GHz spoj byl dost dýchavičný. A po přepojení zpět na primární spoj si nikdo nevšiml špatného slinkování rádia se switchem (což způsobila chyba v konfiguračním rozhraní toho switche). Takže rychlost nic moc až skoro do čtvrté hodiny odpolední.
Celé technologické místo je zálohováno dvěma UPS, záložními zdroji. A jak nahoře na střeše, tak dole ve sklepě by nám to mělo vydržet okolo 6 hodin problémů s ČEZem.
King v průběhu času přepojil i odběrné místo elektrické energie.
6.6. - 12.6. - ví bůh, ludva ne ...
13.6.2011 - cec s kingem během dne připojili další školu do naší sítě - ZŠ TGM. Na masarce práce probíhaly za pomoci ludvy.
Ludva během dne (a neděle) povýšil verze všech našich DNS serverů a zapnul na nich bezpečnostní funkci DNSSEC.
17.6.2011 - king s cecem postupně připojuje opět další školu - Kamennou Stezku. Bude tam i náš přístupový bod a záložní spoj na přístupový bod Kruhak. Večer si ještě střihli výměnu elektroniky v Malešově, která po včerejší bouřce odešla do věčných lovišť.
20.6.2011 - cec s kingem dodělali Kamennou Stezku. Připojení školní infrastruktury sice závisí na montym, ale naše věci už jedou. Vytvořili jsme z toho relativně klasický přístupový bod KHnetu (jménem Stezka). Je tam jeden vykrývací vysílač v pásmu 5GHz (směr cca spořitelna) a páteřní spoj na Kruhak. Tím jsme nejenom zabezpečili datový okruh pro školu (tedy až to opravdu pojede vše - primárně přes masarku, ale záložně může jít přes Kruhak a Bart na Kixe, nebo přes Kruhak a Skoluspec zpět na Masarku), ale zároveň škole ušetřili pár peněz.
21.6.2011 - King se byl podívat, proč jede panelnet Ostasova2 tak mizerně, po minulotýdenních deštích. Bohužel se nepotvrdil předpoklad, že nám někam napršelo, nebo že se porouchala wifi karta. Ta bříza už dorostla do výšky domu a díky těm dešťům začala extrémně překážet. Operativně se rozhodlo o renovaci - ostasova2 bude spojena jedním rádiem se sousedním panelnetem Ostasova (ten má spoj na Hornika a následně na Plechac) a druhým rádiem sice stále na masarku, ale na střešní stožár kde již máme předpoklad, že bříza nikdy vadit nebude. Tyto nová rádia se datovou kapacitou blíží skoro k 100Mbitům.
Monty připojil počítače Kamenné Stezky do naší sítě.
22.6.2011 - king, cec a suchari zrealizovali včera naplánovanou práci s Ostasova2. King si samozřejmě vybral přesně ten čas, kdy čtvrt hodiny lilo jako z konve. Ale jinak se zdárně zadařilo. Ještě se bude pokračovat vylepšením pod střechou - plastová krabička se switchem a routerem není už moc dostačující. Takže tam vrazíme klasický technologický rack. A slíbený druhý spoj na Masarku pojede až bůhví kdy. Zjistilo se, že disponujeme lichým počtem rádiových jednotek ... a že v celé republice nejsou a měsíc nebudou ...
23.6.2011 - včera opět večer bouřka jak vystřižená z filmu. Nijak zvláštní škody. Výpadky elektřiny po vesnicích, zakousnutá zařízení. Jediná větší škoda byla Masinka v KH - opět začala blbnout. Takže ji cec s kingem vyměnili včetně kabeláže a opravě zaměření antén.
29.6.2011 - cec s kingem a sucharim připravují komplexní upgrade node Škola (malín). Proběhne výměna páteřního spoje (současná alcoma 32Mbit v pásmu 10GHz již nestačí), zprovoznění dvou nových přístupových bodů 5GHz a příprava spoje na nový "panelnet". Práce je tam dost, nejenom že nezůstane v podstatě kámen na kameni, ale musely se opravit i takové věci, jako např. prohnilá lávka u stožáru.
Odpoledne byla rychlá oprava panelnetu Druzebni2. Při obědu bylo nahlášeno uživatelem, po čtvrté hodině bylo hotovo. Naštěstí stačila výměna elektroniky. A také antény, neboť ta vypadala jako když se do ní někdo podíval (šroubovákem, či jiným nebezpečným nástrojem). Zajímavé je, že to není tak moc dávno, co přesně tuto závadu jsme řešili na bodu Masinka - stejný hardware, stejné problémy (prakticky nefunkční ethernet port - po rádiu i jinak to bylo vše v pořádku). Na problém se ale přišlo až dost pozdě, neboť na tomto zařízení a s obyčejným switchem se to detekovat nedá jinak, než ručním pohledem do logu na zařízení, případně tak, že si stěžují uživatelé. Takže to možná blblo o dost déle, než co se tvrdí (od úterý večer).